Wczoraj, 4 lutego, obchodzony był Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Przypominamy, gdzie w naszym powiecie można bezpłatnie wykonać profilaktycznie mammografię i cytologię.
Nowotwory są drugą - po chorobach układu krążenia - przyczyną śmierci. Co roku około 150 tysięcy Polaków dowiaduje się, że ma raka i około 90 tysięcy pacjentów umiera z tego powodu. Aby zwrócić uwagę na problem i zainicjować działania profilaktyczne ustanowiony został Światowy Dzień Walki z Rakiem. Od 2000 roku obchodzony jest on 4 lutego.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Drugim, co do częstości występowania jest rak szyjki macicy.
Dlatego też NFZ refunduje profilaktyczne badania cytologiczne dla Polek pomiędzy 25 a 59 rokiem życia, które w ciągu trzech ostatnich lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego w ramach ubezpieczenia z NFZ. Funkcjonuje również Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, polegający na wykonaniu badania mammograficznego u kobiet w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 24 czterech miesięcy nie robiły tego badania.
W naszym powiecie odsetek wykonanych badań cytologicznych i mammograficznych (wśród uprawnionych do tego pań) wygląda niepokojąco i kształtuje się nastepująco:
Tymczasem mammografię można wykonać w:
Bardzo często odwiedzają nasz powiat również mobilne ambulanse, tzw. mammobusy, w których można wykonać bezpłatne badania w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.
Umowę z Narodwym Funduszem Zdrowia na wykonywanie cytologii posiadają:
Zachęcamy do sprawdzenia stanu swojego zdrowia. Oprócz w/w badań, w najbliższą sobotę badania profilaktyczne będzie można wykonać podczas tzw. Białej Soboty w Szpitalu Onkologicznym w Wieliszewie. Zapraszamy.