"Na miły Bóg , życie nie tylko po to jest, by brać, życie nie po to, by bezczynnie stać; i aby żyć, siebie samego trzeba dać"
Fundacja na Rzecz Dzieci i Młodzieży im. W. Tomczyńskiej powstała z inicjatywy środowiska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Szarych Szeregów oraz uczniów tajnego nauczania z lat okupacji, przy współudziale Urzędu Miasta Legionowa i Starostwa Powiatu Legionowskiego powstała idea uczczenia pamięci Wandy Tomczyńskiej, porucznika Armii Krajowej, nauczycielki.
Organizacja ma osobowość prawną, działa w oparciu o statut. Za cele statutowe uznano:
-
niesienie pomocy dzieciom i młodzieży będącej w trudnej sytuacji życiowej, udzielanie im pomocy w organizacji wypoczynku wakacyjnego oraz wspieranie działań zmierzających do upowszechniania oświaty wśród dzieci i młodzieży
-
nagradzanie szczególnie wyróżniających się młodych ludzi „Nagroda Patronki"
-
udzielanie pomocy finansowej jednorazowej,
-
zakup podręczników i pomocy naukowych w ramach akcji "Czas do szkoły"
-
dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych dzieci i młodzieży
-
organizacja przeglądu teatralnego „Opowieści dawnej treści”
-
realizacja zadań mających na celu aktywizację dzieci i młodzieży ( programy grantowe, konkursy, projekty)
Fundacja została zarejestrowana 8 maja 2002 roku, zaś w dniu 21 grudnia 2004 roku uzyskała status organizacji pożytku publicznego.
Zgodnie z postanowieniami statutu pracami Fundacji kieruje zarząd powołany przez Zgromadzenie Fundatorów na okres trzch lat. Reprezentuje on też Fundację na zewnątrz.
Na dzień dzisiejszy Zarząd Fundacji pracuje w następującym składzie: Ewa Sobierajska - prezes, Elżbieta Foszner - wiceprezes, Danuta Gołąbek - skarbnik, Jolanta Załęczny i Helena Mazur - członkowie.
W dniu 17 września organizowany jest Dzień Fundacji oraz przyznawana jest Nagroda Patronki. Ma ona charakter szczególny, tak jak szczególną osobą była Wanda Tomczyńska. Nauczycielka, żołnierz AK, kobieta oddana młodzieży i swojemu środowisku. Idea nagrody jest właśnie złożeniem hołdu Wandzie Tomczyńskiej i kontynuacją jej działalności. Jest też potrzebą serca osób tworzących Fundację. Ma na celu rozwój promowanie szczególnych postaw i udowadnianie, że w świecie zła i przemocy można spotkać takich młodych ludzi, z których postawy i dokonań możemy być dumni. Kryteria przyznawania nagrody opracowali także ludzie młodzi, uczniowie LO im. M. Konopnickiej. Wg nich człowieka godnego nagrody winny charakteryzować m.in.: kultura osobista (także kultura słowa), kreatywność i przedsiębiorczość, zaangażowanie społeczne, wszechstronne zainteresowania, umiejętność łączenia nauki z różnorodną działalnością, odpowiedzialność, zdolności motywowania innych do działania, optymizm, chęć udzielania bezinteresownie pomocy innym, konsekwencja w dążeniu do celu.
Misją Fundacji jest pomoc w wyrównywaniu szans młodego pokolenia, wspieranie poczynań młodych, zdolnych, a niezamożnych ludzi.
Aby pomóc Fundacji, przekaż jej 1% swojego podatku. Wystarczy kliknąć w poniższą grafikę i za pomocą programu wypełnić formularz PIT.