Четверг, 24 Апрель
  A A A
WERSJA STANDARDOWA  PL  MAPA  PL EN DE RU

WYDARZENIA

April
M T W T F S S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najbliższe zaproszenia:

Zgłoś imprezę
Pytanie: (kategoria: Inne)
Witam Panie Starosto,
zwracam się do Pana z nurtującym mnie zagadnieniem. Zanim postawię na działce letniskowej dom, ze względów ekonomicznych i praktycznych chciałabym w pierwszej kolejności posadowić na tam budynek gospodarczy (5 x 5m). W planie zapospodarowania dopuszczona została jako podstawowa funkcja zabudowa letniskowa, a uzupelniająca- usługi handlu lub gastronomii. Czy w zakresie zabudowy letniskowej można zbudować taki nieduży budynek gospodarczy na narzędzia ogrodnicze i inne niezbędne na działce tego rodzaju sprzęty? Pytam, ponieważ w naszym planie nie ma w ogóle mowy o budynkach gospodarczych (a pojęcie zabudowa letniskowa nie zostało zdefiniowane). Jaka jest opinia tutejszego Urzędu w tej kwestii. Jaki rodzaj budynków będzie można zrealizować w obrebie działki przeznaczonej w planie pod zabudowę letniskową? Czy jest to tylko i wyłącznie domek letniskowy, czy może także taki nieduży budynek gospodarczy? Bedę wdzięczna za szybką odpowiedź. 
Pozdrawiam, Iga.
(Iga, 28.03.2009 r.)
-
Odpowiedź:
Wyjaśniam, iż zgodnie ze słowniczkiem Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r, w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.) przez budynek gospodarczy należy rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego lub rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony jest również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych.

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym pozwolenia na budowę nie wymaga postawienie wolno stojących budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki (art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane). Potrzebne jest wówczas jedynie zgłoszenie budowy. Należy go dokonać w starostwie powiatowym co najmniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. W zgłoszeniu 
należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami (art. 30 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane). Ponadto projektowana zabudowa powinna być zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Na podstawie powołanych przepisów i przy posiadanej ilości informacji (nie określiła Pani położenia działki) nie można stwierdzić, czy przedsięwzięcie będzie zgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

POLECAMY
         Dwumiesięcznik Informator Powiatu Legionowskiego

Otwarte Mistrzostwa Mazowsza
Samorządów w Piłce Nożnej

Piłkarska Liga
Powiatu
Legionowskiego

 

Oficjalny portal turystyczny regionu
Jeziora Zegrzyńskiego

   
Turystyczny Szlak Patriotyczny
Polski Walczącej

 
 

Informator
Powiatu Legionowskiego