Понедельник, 03 Июнь
  A A A
WERSJA STANDARDOWA  PL  MAPA  PL EN DE RU

WYDARZENIA

June
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Najbliższe zaproszenia:

Zgłoś imprezę
Pytanie: (kategoria: Inne)
Panie Starosto W okolicy ulicy Suwalnej jest bardzo wysoki poziom wód gruntowych. Ludziom wchodzi do piwnic i garaży woda. Nawet u mnie choć nie mam kondygnacji podziemnych wysoki stan wód objawia się murszeniem tynków nie tylko na zewnątrz ale także wewnątrz budynku. Spowodowane jest to złym stanem Kanałku Bródnowskiego, który nie zapewnia odprowadzenie nadmiaru wody do jego ujścia. Proszę o interwencję w sprawie oczyszczenia i udrożnienia kanałku ponieważ zaniedbania w tej kwestii kosztują ludzi konkretne pieniądze na odnowienie pomieszczeń i odgrzybianie.
(Grzegorz, 06.12.2010 r.)
-
Odpowiedź:
Zgodnie z wykładnią art. 75 ust 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.) – „programowanie, planowanie, nadzorowanie wykonywania urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, w trybie, o którym mowa w art. 74 ust. 2, urządzeń melioracji wodnych podstawowych oraz utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych podstawowych należy do marszałka województwa”. 
Kanał Bródnowski jest urządzeniem melioracji wodnych podstawowych, którego administratorem z ramienia Marszałka Województwa Mazowieckiego jest Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie, Inspektorat w Nowym Dworze Mazowieckim. 
Należy nadmienić, iż zgodnie z art. 70 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy Prawo wodne, melioracje wodne służą do regulacji stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby, ułatwienia jej uprawy oraz ochronie użytków rolnych przed powodziami. Tak więc zadaniem Kanału Bródnowskiego jest regulacja (odwodnienie/nawodnienie) stosunków wodnych na użytkach rolnych, a nie odprowadzanie wód z działek budowlanych, dla których sposób odwodnienia powinien być określony na podstawie prawa budowlanego – w ramach postępowania o uzyskanie pozwolenia na budowę. 
Wychodząc jednak naprzeciw sygnałom dochodzącym od mieszkańców miejscowości położonych wzdłuż Kanału Bródnowskiego Starosta w dniu 21 września 2010 r. wystąpił do WZMiUW Inspektoratu w Nowym Dworze Mazowieckim z prośbą o wykonanie jego konserwacji. 
W odpowiedzi, Kierownik Inspektoratu WZMiUW zaznaczył, iż obecny rok jest wyjątkowy pod względem ilości opadów, co wpłynęło na znaczne podniesienie poziomu wód gruntowych na całym obszarze. Ponadto wysoki poziom wody w rzece Narwi powoduje zamknięcie się samoczynnych klap śluzy wałowej, co uniemożliwia odpływ wód z Kanału Bródnowskiego do rzeki.

POLECAMY
         Dwumiesięcznik Informator Powiatu Legionowskiego

Otwarte Mistrzostwa Mazowsza
Samorządów w Piłce Nożnej

Piłkarska Liga
Powiatu
Legionowskiego

 

Oficjalny portal turystyczny regionu
Jeziora Zegrzyńskiego

   
Turystyczny Szlak Patriotyczny
Polski Walczącej

 
 

Informator
Powiatu Legionowskiego