Понедельник, 03 Июнь
  A A A
WERSJA STANDARDOWA  PL  MAPA  PL EN DE RU

WYDARZENIA

June
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Najbliższe zaproszenia:

Zgłoś imprezę

Pytanie: (kategoria: (kategoria))
Witam!

W dniu 08 maja bieżącego roku zadałem Panu pytanie: czy był już odbiór techniczny robót po wykonaniu "naprawy" jezdni ul. Nasielskiej w Borowej Górze (odcinek od ul. Długiej do serwisówki przy ul. Warszawskiej). Niestety Pańska odpowiedź, a raczej pracownika odpowiedzialnego za przedmiotowy temat, jest na takim samym poziomie jak została wykonana naprawa. Według filozofii pańskich pracowników łata kończąca się pośrodku dziury w jezdni, kwalifikuję naprawę jako wykonaną prawidłowo.
Ponieważ dojeżdżam codziennie do pracy tym odcinkiem ul. Nasielskiej, mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że Wykonawca załatał tylko nieliczne ubytki w jezdni, do tego wcale nie największe, lecz takie które było mu jak najłatwiej i jak najtaniej wykonać.  Zdegustowany tzw. spławiającą odpowiedzią, zacząłem rozpatrywać temat bardziej dogłębnie … i niczemu się już nie dziwię.
Naprawy dróg prowadzone są najprawdopodobniej z zadnia: remont dróg powiatowych.  Umowa do tego zadania, a zwłaszcza zakres robót, który przyjmuje Wykonawca jest nieprecyzyjny i pozwala mu na wykonywanie napraw w zakresie i w sposób w jaki jemu odpowiada. Specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót jest nieudolnie ściągnięta z innych zadań inwestycyjnych i dotyczy przebudowy, czy też budowy drogi. W całym swoim zakresie odwołuje się do projektów, których w SIWZ-ie do tego zadania nie ma. Nie ma natomiast w niej, w jaki sposób powinna być wykonywana naprawa, jakimi materiałami i kiedy jakich powinien użyć itd. Jest za to cały zbiór niepotrzebnych informacji, które jak już wspomniałem potrzebne są przy wykonywaniu przebudowy drogi. Według specyfikacji każda naprawa powinna być prowadzona w sposób wskazany przez Inspektora Nadzoru. Nie jest rolą Inspektora Nadzoru  ciągłe wskazywanie Wykonawcy jak którą dziurę ma załatać. Przy tak
dużym zakresie zadnia musiałby być zatrudniony na etacie u Wykonawcy, co jest sprzeczne z jego zakresem obowiązków. Jego głównym zadaniem przy takich pracach jest odbiór robót od Wykonawcy na podstawie dokumentacji, w tym przypadku umowy i STWiOR.
Z tak przygotowaną dokumentacją przetargową i późniejszym brakiem nadzoru nie jest już tajemnicą dlaczego naprawy dróg powiatowych wykonywane są na tak niskim poziomie.
Moje pytanie jest zatem następujące, czy na przyszły rok budżetowy przewiduje Pan Starosta zadanie inwestycyjne polegające na remoncie tego odcinka ul. Nasielskiej poprzez położenie nowej nakładki asfaltowej, bo jeżeli w najbliższym czasie ulica nie zostanie naprawiona doraźnie, to po następnym sezonie zimowym nie będzie tam już czego naprawiać.
Ireneusz

(Ireneusz, 20.05.2013 r.)
Odpowiedź:
Szanowny Panie Ireneuszu, bardzo dziękuję za cenne uwagi. Zgadzam się z Panem, że stan techniczny tej drogi jest daleki od tego, czego oczekiwaliby jej użytkownicy i zarządca. Nie wykonywaliśmy na niej żadnych poważnych napraw wyłącznie z tego powodu, że na bieżący rok gmina planuje wykonanie w tej drodze wodociągu i kanalizacji. Wykonanie tego rodzaju inwestycji w jezdni oznacza w praktyce zniszczenie nawierzchni i podbudowy. Po zakończeniu tych inwestycji będziemy mogli wykonać gruntowny remont czy nawet przebudowę tej ulicy. Biorąc pod uwagę uwarunkowania techniczne i procedury będzie to możliwe najwcześniej w przyszłym roku. Termin realizacji inwestycji zależał będzie jednak od możliwości finansowych powiatu.

POLECAMY
         Dwumiesięcznik Informator Powiatu Legionowskiego

Otwarte Mistrzostwa Mazowsza
Samorządów w Piłce Nożnej

Piłkarska Liga
Powiatu
Legionowskiego

 

Oficjalny portal turystyczny regionu
Jeziora Zegrzyńskiego

   
Turystyczny Szlak Patriotyczny
Polski Walczącej

 
 

Informator
Powiatu Legionowskiego