Четверг, 24 Апрель
  A A A
WERSJA STANDARDOWA  PL  MAPA  PL EN DE RU

WYDARZENIA

April
M T W T F S S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najbliższe zaproszenia:

Zgłoś imprezę
Внимание
  • Lack of access rights - File 'http:/www.powiat-legionowski.pl/images/powiat2/pliki/prezentacja/historia_01.jpg'
  • Lack of access rights - File 'http:/www.powiat-legionowski.pl/images/powiat2/pliki/prezentacja/historia_03.jpg'
  • Lack of access rights - File 'http:/www.powiat-legionowski.pl/images/powiat2/pliki/prezentacja/historia_02.jpg'
  • Lack of access rights - File 'http:/www.powiat-legionowski.pl/images/powiat2/pliki/prezentacja/historia_04.jpg'
  • Lack of access rights - File 'http:/www.powiat-legionowski.pl/images/powiat2/pliki/prezentacja/historia_05.jpg'
  • Lack of access rights - File 'http:/www.powiat-legionowski.pl/images/powiat2/pliki/prezentacja/historia_06.jpg'

PREZENTACJA POWIATU

Foto
Powiat z lotu ptaka

Powiat Legionowski, powstały 1 stycznia 1999 r. położony jest w centralnej części Niziny Mazowieckiej. Składa się z pięciu gmin: Legionowo, Serock, Jabłonna, Wieliszew, Nieporęt. Od zachodu graniczy z Powiatem Nowodworskim, od wschodu z Wyszkowskim i Wołomińskim, od północy z Pułtuskim, a od południa z Warszawą. Na powierzchni 39 319 ha mieszka ponad 100 tys. osób, z czego ponad 51 tys. ludzi w samym Legionowie.

Głównym atutem Powiatu jest znajdujący się na jego terenie Zalew Zegrzyński. Jezioro to jest przede wszystkim miejscem wypoczynku. Sprzyjają temu jego czyste wody. Dzieje się tak dzięki wybudowaniu w ostatnich latach wielu oczyszczalni nad Narwią, Bugiem i ich dopływami. Po powstaniu jeziora w 1964 r. w jego bezpośrednim otoczeniu zbudowanych zostało wiele ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych. Od wiosny do jesieni, w każdy weekend, przyjeżdża tu szukać odpoczynku i rozrywki tysiące osób. Co roku organizowanych jest kilkanaście imprez regatowych, w których uczestniczą najlepsi polscy żeglarze. Zimą, kiedy wody Zalewu zamarzają, żagle pozostają nad jego wodami. Kiedy lód nie pozwala wypłynąć łodzią, pojawiają się bojery. Czyste wody i niewielka głębokość sprawiają, że Jezioro Zegrzyńskie to raj dla wędkarzy. Można tu łowić leszcze, karpie, płocie, krąpie, sandacze, szczupaki, okonie i sumy.

Legionowo - stolica Powiatu Legionowskiego
(fot. Andrzej Nowak)

Znaczna część obszaru Powiatu wchodzi w skład Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Na jego terenie istnieje dziesięć rezerwatów przyrody: "Wąwóz Szaniawskiego", "Zegrze", "Jabłonna", "Łęgi Czarnej Strugi", "Bukowiec Jabłonowski", "Wieliszewskie Łęgi", "Puszcza Słupecka", "Jadwisin", "Ławice Kiełpińskie" oraz "Kępy Kazuńskie".

Gospodarka na terenie Powiatu Legionowskiego charakteryzuje się obecnością małych i średnich przedsiębiorców działających głównie w sektorze usług. Funkcjonująca od 2001 roku Izba Gospodarcza jest organizacją pozarządową, reprezentującą interesy gospodarcze zrzeszonych w niej podmiotów, w zakresie ich działalności. Obecnie Izba skupia ponad 100 przedsiębiorców, którzy reprezentują niemal wszystkie branże.

Bliskość Warszawy sprawia, że większość mieszkańców Powiatu poszukuje pracy w stolicy. Tereny powiatu cieszą się jednak zainteresowaniem wśród inwestorów krajowych i zagranicznych. Swoje siedziby mają tu międzynarodowe koncerny. Istotnym atutem Powiatu jest także biegnąca przez jego teren droga krajowa z Warszawy, przez Ostrołękę i Łomżę do Augustowa i dalej na Litwę.

Liczba mieszkańców powiatu legionowskiego wg stanu na 29.09.2016 r. wynosi 110 833 osób.

Liczba mieszkańców w poszczególnych gminach powiatu legionowskiego wyniosła:
 

 

meldunek
stały

meldunek czasowy  
Jabłonna 17 073 311 osoby
Legionowo 51 592 1 494 osoby
Nieporęt 13 395 263 osoby
Serock 13 649 348 osób
Wieliszew 12 488 220 osób
Razem 108 197 2 636 osoby


 

FotoHerbem Powiatu Legionowskiego jest w polu błękitnym srebrny orzeł wg wzoru orła używanego na czapkach 1 Brygady Legionów między srebrnym pastorałem ze złotą krzywaśnią w słup z prawej i srebrnym mieczem ze złotą rękojeścią w słup ostrzem w dół z lewej.

Flagą Powiatu Legionowskiego jest prostokątny płat tkaniny o stosunku szerokości do długości wynoszącym 5:8 zawierający na polu błękitnym dwa poziome równoległe pasy o szerokości równej 1/8 szerokości płata: górny biały, dolny żółty położone w odległości 1/4 szerokości płata odpowiednio od jego górnej i dolnej krawędzi.

Foto

Wykorzystanie herbu i flagi dla celów reklamy i promocji przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą może mieć miejsce jedynie w przypadku podmiotów mających siedzibę na terenie Powiatu lub w inny sposób z Powiatem związanych po uzyskaniu zgody Zarządu wyrażonej w formie uchwały.
 

 



Tabela wyrażająca barwy heraldyczne stosowane w herbie i fladze Powiatu w skali barw Pantone oraz w modelach kolorów CMYK i RGB.

Barwa heraldyczna System Pantone Model kolorów CMYK Model kolorów RGB
błękit Pantone Process Blue C-100, M-9, Y-0, K-6 R-0, G-145, B-201
srebro (biel) Pantone Trans. White C-0, M-0, Y-0, K-0 R-255, G-255, B-255
złoto (żółty) Pantone 109 C-0, M-9, Y-94, K-0 R-249, G-214, B-22


Uzasadnienie herbu i flagi Powiatu Legionowskiego

Założenia metodologiczne projektu herbu

Herb jakiejkolwiek jednostki samorządu terytorialnego jest jej głównym symbolem, znakiem reprezentacyjnym, elementem umacniającym lokalny patriotyzm. Z tego względu herb taki powinien spełniać kilka warunków. Najważniejszym z nich jest jego silny związek z reprezentowaną jednostką, związek ułatwiający wspólnocie samorządowej utożsamienie się z nim.

Efekt taki jest najprostszy do osiągnięcia poprzez wykorzystanie dawnego herbu tej jednostki, ewentualnie jednostki poprzedzającej. W przypadku Powiatu Legionowskiego jest to niestety niemożliwe. W odróżnieniu od wielu innych powiatów Powiat Legionowski nie istniał przed rokiem 1975 - jest więc tworem nowym, nie posiadającym starej symboliki, pieczęci, itp. Podobnie przedstawia się sytuacja w odniesieniu do stolicy Powiatu, która jest organizmem względnie młodym, sięgającym swymi początkami zaledwie czwartej ćwierci XIX wieku. Oznacza to konieczność stworzenia nowego herbu przy poszanowaniu wszelkich zasad heraldyki.

Znalezienie jednego elementu wspólnego dla całego Powiatu Legionowskiego jest właściwie niemożliwe, gdyż skupia on gminy mające bardzo różną tradycję historyczną, co skutkuje koniecznością użycia kilku figur heraldycznych na tarczy.

Zasady heraldyki sugerują by godłem była tradycyjna figura heraldyczna lub w ostateczności nowa, prosta i stylizowana zgodnie z zasadami heraldyki, łatwa do opisania. Jest ponadto wskazane, by w przypadkach gdy jest to możliwe używać godeł nawiązujących do historii średniowiecznej. Przy projektowaniu herbu Powiatu Legionowskiego uwzględniono te wskazówki.

Uzasadnienie herbu

Orzeł legionowy umieszczony w górnej części tarczy stanowi element mówiący - nawiązujący bezpośrednio do nazwy Powiatu i jej genezy. Symbolizuje on jednocześnie miasto Legionowo. W tutejszych koszarach począwszy od 1918 roku formowany był 1 pp, który 16 stycznia 1919 roku otrzymał zaszczytne miano "1 p.p. Legionów". Z inicjatywy gen. Bolesława Roi dla upamiętnienia czynu niepodległościowego Legionów Józefa Piłsudskiego Starostwo Powiatowe Warszawskie w dniu 3 maja 1919 zmieniło dotychczasową nazwę miejscowości stanowiącej zalążek dzisiejszej stolicy Powiatu z Jabłonny Nowej na Legionowo. Należy dodać, że orzeł legionowy (mający jednakże nieco inny rysunek) jest nowym godłem tego miasta.

Figury heraldyczne umieszczone poniżej orła nawiązują do najstarszej historii terenów wchodzących w skład Powiatu Legionowskiego. I tak:

- pastorał symbolizujący władzę kościelną nawiązuje do dziejów obecnych gmin: Jabłonna i Wieliszew. Tereny wchodzące w skład gminy Jabłonna mają swoje korzenie nierozerwalnie związane z biskupami płockimi, którym podlegały aż do roku 1774, kiedy to zostały przejęte na własność przez biskupa Michała Jerzego Poniatowskiego, późniejszego prymasa Polski. Należy tu również wskazać, że dwie główne miejscowości gminy, skupiające przeważającą część mieszkańców - Jabłonna i Chotomów zostały lokowane w 1418 właśnie przez biskupa płockiego Jakuba z Korzkwi. Choć gmina Wieliszew składa się z terenów o nieco różniącej się historii, to jednak jej główna część wraz ze wsią Wieliszew jest również związana z władzą kościelną. Wieś Wieliszew, wzmiankowana po raz pierwszy w 1254 roku, już wówczas była własnością klasztoru kanoników regularnych w Czerwińsku i pozostała nią aż do wieku XVIII. W roku 1745 Andrzej Stanisław Kostka Załuski, biskup chełmiński, kanclerz wielki koronny, opat czerwiński podjął starania w celu uzyskania przywileju na lokację miasta.

- miecz symbolizujący władzę książęcą i królewską nawiązuje do dziejów gmin: Nieporęt i Serock. Serock jest najstarszą miejscowością wchodzącą w skład Powiatu Legionowskiego. Jej zaczątek stanowił gród książęcy poświadczony w 1065 roku, a działający do wieku XIII. Prawa miejskie zostały nadane w 1417 roku przez Janusza Starszego, księcia mazowieckiego. Jest to okres jego nadzwyczaj ożywionego rozwoju. Po inkorporacji Mazowsza do Korony Serock stał się miastem królewskim i pozostał nim praktycznie do końca Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Również Nieporęt zawdzięcza swoje powstanie książętom mazowieckim. Lokacja wsi w ramach własności książęcej miała miejsce zapewne w XV wieku, choć już w roku 1484 została ona sprzedana przez Bolesława V. Na tym jednak nie kończą się związki Nieporętu z władzami państwa - w 2 połowie XVI wieku staje się on własnością królewską i pozostaje nią do czasów ostatniego z Wazów na tronie Polski. Za ich czasów powstaje drewniana rezydencja, jak również zostaje ufundowany kościół parafialny.

Herb jako całość symbolizuje więc, iż tereny Powiatu Legionowskiego składają się z dwóch porównywalnych obszarowo części - zachodniej związanej z tradycją władzy kościelnej (biskupstwo płockie i opactwo czerwińskie - pastorał) oraz wschodniej związanej z tradycją władzy świeckiej (książęta mazowieccy i królowie Polski - berło). Orzeł między pastorałem i mieczem – niezależnie od swej roli mówiącej - wskazuje, iż na styku dwóch wymienionych części powstała nowa jednostka – miasto Legionowo. Warto zwrócić uwagę, że przy takim ujęciu herb Powiatu stanowi jednocześnie symboliczną jego mapę.

Barwa tarczy herbowej ma charakter alegoryczny. Podstawową cechą środowiska przyrodniczego Powiatu Legionowskiego jest duża liczba wód powierzchniowych z Zalewem Zegrzyńskim na czele - stąd dominującą barwą jest błękit je symbolizujący. Dodać należy również, że taki kolor tarczy występuje w herbach większości gmin wchodzących w skład Powiatu (Nieporęt, Serock, Wieliszew).

Koncepcja herbu została opracowana przez Grzegorza P. Kubalskiego, projekt graficzny przez Bohdana Wróblewskiego.

Uzasadnienie flagi

Projekt flagi został opracowany zgodnie z zasadami weksylologii na podstawie projektu herbu. Autorem projektu jest Grzegorz P. Kubalski.


Powiat legionowski charakteryzuje się bogatą i wielowątkową historią. Każda niemal epoka zostawiła po sobie ślady kultury materialnej. Najstarsze sięgają czasów prehistorycznych. Cmentarzyska, pozostałości osad badali na terenie powiatu archeolodzy z Państwowego Muzeum Archeologicznego. Do ciekawszych odkryć należy cmentarzysko kultury Grobów Kloszowych w Wieliszewie. Na polu dawnego PGR archeolodzy zlokalizowali kilkadziesiąt ciałopalnych grobów, których urny zostały przykryte glinianymi kloszami o metrowej średnicy.

Foto
Zdjęcie Legionowa wykonane z Wojskowego Balonu Obserwacyjnego w 1921 r. Na pierwszym planie widać Garnizon Wojskowy wzniesiony w 1892 r. oraz Stację Kolejową zbudowaną w 1877 r. Dzisiejsze centrum miasta porastał wówczas gęsty sosnowy l

Na Mazowszu osadnictwo najczęściej rozwijało się wzdłuż rzek i dlatego nad nimi powstawały pierwsze osady. Jedną z najdawniejszych jest Serock, który jednocześnie jest najstarszym miastem w powiecie legionowskim. Ta malowniczo położona miejscowość otrzymała prawa miejskie z rąk księcia mazowieckiego Janusza I już w 1417 r. Jako osada Serock znany był dużo wcześniej. Istnienie grodziska potwierdzają już XI-wieczne źródła. Właśnie w Serocku znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków powiatu i Mazowsza – późnogotycki kościół farny, datowany na 1526 r. Na zewnętrznych murach świątyni, usytuowanej na wysokiej skarpie, można do dziś odczytać napisy wyryte nawet w XVII w. Stanowią one dużą atrakcję turystyczną powiatu.

Foto
Bar "Krystynka" w Zegrzu Południowym nad Zalewem Zegrzyńskim. Obecnie mieści się tu restauracja "Helios". Fotografia wykonana około 1965 roku
Fot. A. Zborski

Niewiele młodszy jest Nieporęt. Niewątpliwie na jego rozwój ogromny wpływ miało wybudowanie dworu myśliwskiego przez Zygmunta III Wazę. Dwór był ulubionym miejscem odpoczynku Wazów. Po śmierci Zygmunta gościli tu jego synowie Władysław IV i Jan Kazimierz. Temu ostatniemu miejscowość zawdzięcza kościół, który powstał jako wotum dziękczynne po zwycięskim zakończeniu wojny ze Szwedami. Ciekawostką jest umieszczony na nim portal z czarnego marmuru przedstawiający herb Wazów.

Inną interesującą świątynią położoną na terenie powiatu jest kościół w Chotomowie. Parafia została tu erygowana już w średniowieczu. Najstarsze kroniki, w których jest wymieniana pochodzą z 1387 r. Do XIX stulecia istniała tu drewniana świątynia. Obecny chotomowski kościół zaprojektował Franciszek Maria Lanci w stylu neogotyku angielskiego. Świątynię wraz z dzwonnicą wzniesiono pod koniec XIX stulecia. Obok kościoła uwagę zwraca krzyż pochodzący z 1826 r. Jest on pozostałością dawnego przykościelnego cmentarza.

Foto
Pałac Potockich w Jabłonnie wzniesiony w 1775 r. przez Biskupa Michała Poniatowskiego. Zdjęcie z początku XX wieku

Najbardziej znanym zespołem parkowo pałacowym powiatu legionowskiego jest Jabłonna. Już w 1774 r. biskup Michał Poniatowski – brat ówczesnego króla Polski i późniejszy prymas, rozpoczął tu budowę pałacu. Jego projekt sporządził Dominik Merlini, jeden z najsłynniejszych architektów Rzeczypospolitej. Po ukończeniu prac około 1779 r. Jabłonna rozbłysła całym swoim blaskiem modnej rezydencji. Jej uroku dodawał wspaniały park i budowle zaprojektowane przez Szymona Bogumiła Zuga - zwłaszcza romantyczna grota. Po objęciu rezydencji przez ks. Józefa Poniatowskiego Jabłonna stała się na początku XIX stulecia miejscem zabaw "zielonych fraków", czyli ówczesnych przyjaciół księcia Pepi.

Foto
Skrzyżowanie legionowskich ulic Sobieskiego i Husarskiej na początku lat 80-tych. Widok od strony dzisiejszego targowiska

Kolejnym właścicielem klucza Jabłonna została Anna z Tyszkiewiczów Dunin-Wąsowiczowa. To jej Jabłonna zawdzięczała wszystko to, co w najlepszym guście. Gruntowna przebudowa założenia parkowego oraz samego pałacu spowodowała, że rezydencja stała się głównym miejscem kultu narodowego księcia Józefa Poniatowskiego. Ważną rolę w przebudowie odegrał wzięty architekt Henryk Marconi, który zaprojektował pergolę oraz "ustronie bohatera".

W tym okresie ziemie położone w rozwidleniu Wisły i Narwi zaczęły mieć ważne znaczenie militarne. Już na początku XIX w. kiedy na ziemie polskie wkroczył Napoleon oraz po powołaniu Księstwa Warszawskiego, powstał tu trójkąt obronny w oparciu o umocnienia wznoszone w Modlinie, Serocku i na warszawskiej Pradze. Napoleon bywał w wymienionych miejscowościach, gościł także w pałacu w Jabłonnie. Twierdze stanowiły podstawę operacyjną do działań przeciw Rosji. Z tego okresu w Serocku zachowały się ziemne fragmenty bastionów twierdzy napoleońskiej z lat 1807 – 1811.

Foto
Most w Zegrzu zbudowany w 1931 r.

Również koniec XIX stulecia upłynął pod znakiem budownictwa militarnego. Tereny dzisiejszego powiatu znalazły się w centrum Warszawskiego Rejonu Ufortyfikowanego, który wybudowali Rosjanie dla obrony inżynieryjnej zachodnich krańców carskiego imperium. Dostrzegli oni walory obronne tych terenów i nawiązali do koncepcji Napoleona. Tym razem przeciwnikiem były Niemcy. Warszawski Rejon Umocniony wyznaczyły trzy twierdze: w Warszawie, Modlinie (wówczas Nowogieorgijewsk) oraz w Zegrzu. Wzniesiono wówczas forty w Dębem, Beniaminowie oraz grupę forteczną w Janówku. W 1892 r. w Legionowie powstał duży kompleks koszarowy zwany "Obozem Hurki". Koszary z charakterystycznej czerwonej cegły zbudowano także w Beniaminowie (dziś Białobrzegi) oraz w Zegrzu Północnym i Południowym. Budowle militarne przesądziły o specyfice terenów położonych na północ od Warszawy. Carskie twierdze i forty służące niegdyś zaborcy, dziś stały się atrakcją turystyczną powiatu legionowskiego.

Foto
Wysadzony 7 września 1939 r. przez Wojsko Polskie

Po odzyskaniu niepodległości garnizony carskie zaczęły służyć Wojsku Polskiemu. W sierpniu 1920 r. z legionowskich koszar wyruszyły pod Radzymin pułki 10. Dywizji Piechoty, dowodzonej przez gen. L. Żeligowskiego. Przesądziły one o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej. W 1929 r. w Zegrzu założono słynne Centrum Wyszkolenia Łączności, z popularną podchorążówką. Wraz z okolicznymi garnizonami było to główny ośrodek szkolący polskich łącznościowców. W koszarach po drugiej stronie Narwi zaczął stacjonować 1. Batalion Telegraficzny, a w Białobrzegach II. Batalion Radiotelegraficzny. Natomiast Legionowo zasłynęło z produkcji znakomitych balonów i spadochronów oraz z ośrodka szkolącego saperów kolejowych i załogi pociągów pancernych. Miejscowość podobnie jak w carskich czasach była dużym garnizonem wojskowym. Rozpoczęcie parcelacji dóbr przez hrabiego Maurycego Potockiego w 1925 r. dało początek osadzie parcelacyjnej, z której z czasem wyłoniła się cywilna część miejscowości. W 1930 r. Minister Spraw Wewnętrznych powołał gminą Legionowo, która w 1952 r. otrzymała prawa miejskie. 1 stycznia 1999 r., w wyniku reformy administracyjnej kraju, powstał Powiat Legionowski.

Opracował Jacek Szczepański

 

 

Aby pomóc Lidzi, przekaż jej 1% swojego podatku. Wystarczy kliknąć w poniższą grafikę i za pomocą programu wypełnić formularz PIT.

Wykonawcą programu do rozliczeń rocznych jest Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT 

 



Powiat Legionowski położony jest w centralnej części Niziny Mazowieckiej, w Kotlinie Warszawskiej, w znacznej części w widłach Wisły i Narwi. Zajmuje powierzchnię 39 319 ha i liczy ponad 100 tys. mieszkańców. W skład Powiatu Legionowskiego, utworzonego w wyniku reformy administracyjnej kraju z dnia 1 stycznia 1999 r. wchodzą: gmina miejska Legionowo, gmina miejsko-wiejska Serock oraz trzy gminy wiejskie: Wieliszew, Jabłonna i Nieporęt.

Od zachodu Powiat Legionowski graniczy z Powiatem Nowodworskim, od północy z Powiatem Pułtuskim, od wschodu z Powiatami Wyszkowskim i Wołomińskim a od południa z Warszawą.


 

Mapa Województwa Mazowieckiego z zaznaczonym Powiatem Legionowskim

 

W naszym kraju prowadzona jest ogólnopolska akcja edukacyjna "Nie czekaj do lata". Celem akcji jest uświadomienie Polakom zagrożenia jakie niesie ze sobą kontakt z kleszczem, a także informacja dotycząca sposobów ochrony przed chorobami przenoszonymi przez pajęczaki.

Kleszcze żerują na ponad 300 gatunkach ssaków, ptaków i gadów. Okres zimowy pajęczaki spędzają głęboko pod ściółką leśną, natomiast wraz ze wzrostem temperatury otoczenia (miesiące III-IV) wzrasta również ich aktywność, która trwa aż do końca jesieni (X-XI). Maksimum aktywności zależy od czynników klimatycznych i przebiega w Europie Środkowej w dwóch fazach: w miesiącach V/VI i IX/X. Rozprzestrzenianiu pajęczaków sprzyjają łagodna zima i wilgotne lato.

Typowymi miejscami bytowania kleszczy, stanowiącymi naturalne ogniska infekcji są obszary przejściowe między dwoma różnymi typami roślinności tj. obrzeża lasów, szczególnie zaś granice lasów liściastych i iglastych, lasów różnowiekowych, cechujących się różną wysokością, obrzeża lasów graniczących z łąkami, polany, obszary porośnięte paprociami, jeżynami, leszczyną, czarnym bzem oraz innymi krzewami tworzącymi podszyt, zagajniki z zaroślami, łąki i zarośla w pobliżu rzek, stawów i jezior. Kleszcze potrzebują roślin o różnej wysokości, stąd można je spotkać najczęściej na skraju lasów lub nad leśnymi drogami, gdzie czatują na żywiciela. Nierzadko pojawiają się w parkach, zadrzewieniach oraz trawnikach, w pobliżu siedlisk ludzkich, na strychach, w jaskiniach, piwnicach, norach, ptasich gniazdach i dziuplach. Larwy kryją się w trawach, osobniki dojrzałe (niebezpieczne) – na wys. ok. 1,5 m, na krzewach. Wisząc na źdźbłach trawy, a także na spodniej stronie liści krzewów kleszcze są trudno dostrzegalne, a często niewidoczne dla oka człowieka. Kleszcze są niezwykle odporne na brak pożywienia, gdyż wytrzymują głód przez okres kilku lat. Larwy i nimfy (późne stadium larwalne) kleszczy wybierają najczęściej zwierzęta, które można zaatakować z wysokości nie przekraczającej jednego metra, stąd często ich ofiarami padają gryzonie. Zbliżający się potencjalny "posiłek" kleszcze rejestrują dzięki zmysłom, rejestrując stężenie dwutlenku węgla, zmiany temperatury – zwykle podwyższona, a także zapach np. potu.
Po okresie trwającym w niektórych przypadkach nawet kilka tygodni kleszcz odczepia się od swojego żywiciela i wówczas samice składają jaja, z których wykluwają się larwy, po czym wspinają się na krzewy lub wysokie rośliny i oczekują na kolejną ofiarę.

Rejonami największego zagrożenia w Polsce są tereny dawnego województwa olsztyńskiego, białostockiego, suwalskiego i opolskiego!

Kleszcze mogą przenosić niektóre groźne dla człowieka choroby zakaźne, do których należą: wirusowe zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych i mózgu oraz krętkowica kleszczowa – borelioza z Lyme. Pierwsza z wymienionych chorób (kzm) jest ostrą wirusową chorobą zakaźną wywoływaną przez flawirus, zbudowany z jednołańcuchowego kwasu rybonukleinowego (RNA) i trzech protein strukturalnych V1, V2, V3. Wirus znajduje się w ślinie zakażonego kleszcza. U zakażonych pajęczaków wirusy przenikają do składanych jaj tak, że nosicielstwo wirusów przenosi się z pokolenia na pokolenie. Pomimo, iż wirus szybko traci zakaźność poprzez wysuszenie, pasteryzację lub przez poddanie go działaniu środków chemicznych albo enzymatycznych, w naturalnych warunkach może jednak przetrwać wiele miesięcy np. w mleku i maśle lub wilgotnym środowisku. Na kzm chorują dzieci oraz dorośli w wieku 3-80 lat, najczęściej w wieku 15-50 lat. Kzm występuje w różnych postaciach klinicznych i dotyczy głównie ośrodkowego układu nerwowego. Wirusy przenoszone przez kleszcze początkowo namnaża się w komórkach miejsca infekcji, następnie za pośrednictwem limfy i krwi przenosi się do węzłów chłonnych, a potem do centralnego układu nerwowego. Okres wylęgania choroby trwa od 2 do 28 dni od momentu ukąszenia. Choroba może mieć przebieg jedno- lub dwufazowy. Przebieg jednofazowy jest łagodny (objawy przypominają przeziębienie) i możliwy
do wykrycia jedynie poprzez badanie krwi. W innych przypadkach choroba ma przebieg dwufazowy: pierwsza faza pojawia się zwykle po 7-14 (niekiedy 28) dniach od kontaktu z kleszczem i przejawia się gorączką oraz objawami przypominającymi grypę, utrzymującymi się przez ok. tydzień czasu, natomiast druga faza pojawia się zwykle po kilku dniach lepszego samopoczucia i objawia się silnym bólem i zawrotami głowy, wysoką gorączką (nawet do 40ºC), nudnościami i wymiotami, zaburzeniami równowagi, utratą przytomności, sztywnością karku oraz zespołem objawów neurologicznym. Choroba może przebiegać ciężko, gdy wystąpią objawy mózgowe, móźdźkowe lub rdzeniowe, rzadko ma przebieg śmiertelny, niekiedy stwierdza się następstwa pochorobowe przejawiające się niedowładami, depresją, zanikami mięśni lub stałym bólem głowy. U dzieci przebieg choroby jest łagodniejszy niż u dorosłych, u których trwałe następstwa neurologiczne zdarzają się w 6-46 %.. Zachorowania na kzm wykazują dwa nasilenia z ok. 4-tygodniowym opóźnieniem w stosunku do największej aktywności pajęczaków: pierwsze – VI/VII, drugie – X.
Leczenie choroby ogranicza się jedynie do wyeliminowania jej objawów, które zwykle ustępują po 2-3 tygodniach, po czym pacjent zdrowieje, brak jest natomiast leczenia przyczynowego choroby, stąd ważne jest zapobieganie, często będące jedynym sposobem uniknięcia przykrych skutków choroby. Jeżeli w ciągu 4 dni od ukąszenia kleszcza choremu zostanie podana płynna immunoglobulina – zaczyna działać następnego dnia i jest skuteczna przez 4 tygodnie – to ukąszony przez kleszcza ma szansę uniknięcia kzm.

Spośród wielu znanych rodzajów kleszczy w Europie, mogących przenosić wirusa zapalenia mózgu największe znaczenie ma Ixodes ricinus należący do rodziny kleszczy tarczowatych, najbardziej rozpowszechniony kleszcz na terenie Europy. Zachorowania na kzm związane są na ogół z ogniskami przyrodniczymi, w których wirus krąży między zwierzętami, głównie małe gryzonie, zwierzyna leśna oraz ptaki wędrowne i przenosicielami wirusa, którymi są kleszcze. W Polsce, w ciągu ostatnich lat większość zachorowań rejestrowana jest na terenach endemicznych, czyli pn.- wsch. część kraju (Warmia, Mazury i Podlasie). Zwiększoną liczbę przypadków zachorowań zanotowano w ostatnich latach również na Mazowszu, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Kieleckiem). W Polsce, co roku zgłasza się przeciętnie od 181 do 267 przypadków zachorowań. Powiat Legionowski zlokalizowany jest na obszarze o niskim narażeniu na zachorowanie na kzm. Dotychczas zarejestrowano sporadyczne przypadki zachorowań na tę chorobę, w Powiecie Legionowskim, w br. - dotychczas 1 przypadek.

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej
w Warszawie, ul. Żelazna 79 (róg ul. Chłodnej), 00-875 Warszawa w Oddziale Nadzoru Epidemiologicznego Sekcji Szczepień Ochronnych działa Punkt szczepień oferujący szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowo rdzeniowych i mózgu jest zalecane przez Ministerstwo Zdrowia głównie osobom przebywającym na terenach endemicznych tj. zatrudnionym przy eksploatacji lasów, stacjonującemu w lasach wojsku, rolnikom, młodzieży, turystom, a także uczestnikom obozów i kolonii. Jedynym przeciwwskazaniem jest uczulenie na białko kurze, mogą się szczepić kobiety w ciąży i dzieci. Szczepionka uodparnia na 3 lata. Warunkiem skuteczności szczepionki jest odpowiednio wczesne poddanie się zastrzykom. Pierwszą dawkę szczepionki najlepiej przyjąć na przełomie zimy i wiosny lub wczesną wiosną.
Szczepionka wymaga przeprowadzenia 3 zastrzyków: pierwsze dwie 0,5 ml dawki przyjmuje się w odstępie 14 – 90 dni (zabezpieczają w 70-80 % przed chorobą), a ostatnią dawkę tzw. przypominającą po 9 – 12 miesiącach, kolejne dawki przypominające należy brać co 3 lata. Koszt jednej dawki szczepionki FSME – Immun jest stosunkowo duży -
wynosi 83 zł.

Godziny pracy punktu szczepień to: pon.: 8.00 - 18.00, wt.- pt.: 8.00 - 15.00.

Informacje dotyczące szczepionki oraz szczepień ochronnych można uzyskać od lek. med. Anny Góralewskiej – kierownika Sekcji Szczepień Ochronnych pod nr tel. (0-22) 620 - 90 - 01 wew. 116, bądź osobiście w siedzibie WSSE w Warszawie - nr pokoju 6.

Drugą, groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze jest borelioza z Lyme (krętkowica kleszczowa).
Jest to przewlekła, wieloukładowa choroba odzwierzęca wywoływana przez bakterię spiralną (krętek) - Borrelia burgdoferi sensu lato (B.b) oraz B. Garinii i B. afzelii. Krętki B.B. są przenoszone na ludzi przez kleszcze z gatunku Ixodes, w naszym kraju przez Ixodes ricinus. Rezerwuarem bakterii są przede wszystkim drobne gryzonie z rodziny nornikowatych i myszowatych, ale również inne wolnożyjące zwierzęta tj. jelenie, sarny, wilki oraz domowe – psy, konie, owce i krowy, a także ptaki tj. jaskółki czy gołębie. Do zakażenia dochodzi podczas bezpośredniego kontaktu zakażonego kleszcza z człowiekiem i przedostania się jego śliny lub wymiocin przez skórę żywiciela. Uważa się, że do zakażenia dochodzi wówczas, gdy kleszcz-nosiciel przebywa w skórze człowieka od 36 do 48 godzin, stąd szybkie pozbycie się intruza zmniejsza możliwość zakażenia. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas kontaktu człowieka z nimfami - wyrośniętymi larwami kleszcza, będącymi najbardziej agresywnymi formami rozwojowymi kleszczy (10-20 razy więcej krętków niż w pozostałych stadiach rozwojowych pajęczaka). Najwięcej zachorowań notowanych jest w okresie żerowania nimf tj. od maja do sierpnia.
Borelioza jest przewlekłą, wielofazową chorobą układową, charakteryzującą się występowaniem objawów skórnych, stawowych, kardiologicznych i neurologicznych.

Według podziału klinicznego ustalonego przez Asbrink i Hovmarka wyróżnia się dwa stadia choroby:
- boreliozę wczesną (stadium zakażenia ograniczonego) - objawy: rumień wędrujący i chłoniak limfocytatarny skóry oraz zakażenie rozsiane - objawy: rumień wędrujący mnogi (wtórny), wczesna neuroborelioza, zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego, inne zmiany narządowe
- boreliozę późną (stadium zakażenia przewlekłego) - objawy: przewlekłe zapalenie zanikowe skóry kończyn, neurologiczne, reumatologiczne lub inne zmiany narządowe utrzymujące się przez co najmniej 12 miesięcy.

Okres wylęgania boreliozy, objawiającej się w postaci rumienia wędrującego, wynosi przeciętnie od 3 do 30 dni, jednak przy braku rumienia wędrującego inne objawy wczesnego stadium zakażenia mogą wystąpić po wielu miesiącach, a stadium późnego nawet po kilku latach.
W pierwszej fazie choroby po kontakcie z zakażonym kleszczem w miejscu lub pobliżu punktu ukłucia tworzy się zmiana skórna - tzw. rumień wędrujący. Występuje on u ok. połowy pacjentów, u dorosłych najczęściej zlokalizowany jest na kończynach i tułowiu, u dzieci - na głowie i szyi.

Na początku jest to czerwona grudka, bądź plamka powiększająca się obwodowo, czemu towarzyszy centralne blednięcie i tworzenie się wokół niej pierścienia - obrączki rumieniowatej (1-2 cm). Tworzeniu oraz powiększaniu rumienia mogą towarzyszyć miejscowo świąd i pieczenie skóry lub objawy ogólne tj. męczliwość, gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, miejscowa limfadenopatia, zaburzenia czucia i kołatanie serca. Rumień ustępuje samoistnie nie pozostawiając śladu po ok. 4 tygodniach.

U ok. 1 % chorych po kilku tygodniach, a nawet miesiącach (do 10 miesięcy) od kontaktu z zakażonym pajęczakiem powstaje, zwykle pojedyncza zmiana skórna - sinoczerwona grudka lub guzek (o średnicy: 1-5 mm), umiejscowiona na płatkach usznych, brodawkach i otoczkach sutkowych, a także mosznie. Nie leczony chłoniak limfocytarny skóry może utrzymywać się nawet przez kilka lat.

Kolejnym objawem chorobowym w fazie stadium wczesnej boreliozy – zakażenia rozsianego jest rumień wędrujący mnogi, czyli liczne zmiany skórne o charakterze rumienia wędrującego, którym mogą towarzyszyć liczne objawy ogólne tj. bóle głowy, bóle mięśniowo stawowe, sztywność karku i ogólne osłabienie)
Następnie, najczęściej na dystalnych częściach kończyn pojawia się sinoczerwona zapalna zmiana skórna o charakterze ciastowatego obrzęku, która po kilku latach przekształca się w zmianę zanikową. Dotyczy to głównie naskórka, który staje się bardziej cienki, łatwo dochodzi do jego urazów i powstawania trudno gojących się owrzodzeń. Ponadto, pojawiają się neuropatie obwodowe, a także bóle mięśniowo-kostne, nawracające zapalenia stawów, głównie kolanowych, ale też łokciowych, skokowych i biodrowych, rzadko zwichnięcia zwłaszcza w zajętych stawach dłoni i stóp.

Powikłania w przebiegu choroby przejawiające się zajęciem węzłów chłonnych, serca oraz mózgu, zdarzają się rzadko. Zmiany w układzie krążenia, przejawiające się omdleniami, kołataniem serca, bólami w klatce piersiowej pojawiają się u ok. 4-8 % pacjentów, zazwyczaj po kilku tygodniach od zakażenia. Zwykle zmiany w układzie krążenia ustępują szybko, maksymalnie po 6 tygodniach bez następstw, jednak u ok. 5 % chorych zaburzenia rytmu serca nie ustępują całkowicie (może doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego). Objawami wczesnej neuroboreliozy są senność i łatwa męczliwość, a także porażenie nerwu twarzowego. Choroba ujawnia się zwykle pod postacią limfocytarnego zapalenia mózgu, zapalenia nerwów czaszkowych lub zapalenia korzeni nerwowych. Późna neuroborelioza to zmiany w układzie nerwowym, utrzymujące się lub ujawniające po roku od pierwszych objawów choroby. Mogą dotyczyć zarówno centralnego, jak i obwodowego układu nerwowego. Mogą przyjmować różną postać, a w przebiegu neuroboreliozy obserwowane są także zespoły otępienne, depresyjne, psychotyczne, pseudoguzowe, porażenia spastyczne, niedowłady, upośledzenie czynności zwieraczy. Zmiany w móźdźku mogą prowadzić do zaburzeń równowagi i chodu, natomiast w obwodowym układzie nerwowym najczęściej dochodzi do polineuropatii czuciowej z porażeniami spastycznymi, bólami korzeniowymi, nietrzymaniem moczu.

Nierozpoznana borelioza może prowadzić do porażenia kończyn, demencji i nieodwracalnych zmian w nerwach.
Z danych WSSE wynika, że z roku na rok wzrasta liczba chorych na boreliozę - w 1999 r. liczba ta nie przekraczała tysiąca, natomiast w 2004 r zarejestrowano już blisko 4 tysiące zachorowań. Niestety brak jest szczepionki chroniącej ludzi przed tą chorobą, pozostaje profilaktyka. Leczenie boreliozy prowadzone jest głównie za pomocą antybiotyków. W pierwszej fazie choroby (borelioza wczesna) większość klinicystów zaleca stosowanie penicylin półsyntetycznych oraz antybiotyków z grupy tetracyklin (amoxycylina, doxycyclina) w okresie 21-30 dni.
W późniejszej fazie choroby (późna borelioza), przy leczeniu neuroboreliozy stosowane są antybiotyki - cefalosporyny III generacji w okresie 30-40 dni, natomiast w ostrym okresie choroby stosuje się dodatkowo leczenie objawowe – przeciwobrzękowe.

Poniżej zamieszczonych jest kilka porad, które warto stosować w praktyce:

- nosić odpowiednią odzież w lesie zakrywającą jak najwięcej części ciała. Typowymi miejscami ukąszenia u człowieka przez kleszcze są: głowa, uszy, miejsca zgięcia dużych stawów, ręce i nogi. Ślina pajęczaka posiada właściwości znieczulające, stąd ukąszenia zwykle nie są zauważone Zaleca się podczas przebywania w miejscach potencjalnego występowania kleszczy noszenie długich spodni, wysokiego obuwia, odzieży zakrywającej głowę, kark, ramiona aż po nadgarstki – koszule z długim rękawem i czapkę.

- w jak najszybszym czasie usunąć kleszcza ze skóry.
Po pobycie w lesie należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcza należy usunąć bardzo delikatnie ujmując go pęsetą, jak najbardziej z przodu, małego najłatwiej chwycić za główkę, po czym wyciągnąć go prosto, bez kręcenia. Należy uważać aby nie zgnieść kleszcza, ponieważ można spowodować wyciśnięcie jego zawartości do ciała. Błędem jest smarowanie kleszcza tłuszczem, np. masłem,
gdyż spowoduje to podrażnienie pajęczaka i szybsze zwymiotowanie wyssanej krwi, a w rezultacie potencjalne zainfekowanie człowieka wirusem. Po usunięciu intruza należy niezwłocznie zdezynfekować miejsca ukłucia.
W przypadku, gdy nie udało nam się wyjąć kleszcza w całości, np. częstym przypadkiem jest pozostawienie główki pasożyta, bądź utrzymywanie się zaczerwienienia lub pojawienia się innych niepokojących nas objawów należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza-chirurga. Kleszcz po wbiciu się w skórę zaczyna ssać krew dopiero po ok. 12 godzinach, stąd tak istotne jest jak najszybsze usunięcie niepożądanego intruza.

- stosować środki odstraszające kleszcze. W aptekach są powszechnie dostępne repelenty odstraszające kleszcze, którymi należy spryskać odkryte części ciała przed wizytą w lesie, bądź innych potencjalnych rejonach występowania kleszczy.

- przed spożyciem gotować mleko pochodzące od krów, kóz i owiec, gdyż może ono zawierać wirusa kleszczowego zapalenia mózgu, jeśli pochodzi od zainfekowanych zwierząt W naszym kraju wystąpiły trzy ogniska kzm rozprzestrzeniające się drogą pokarmową przez picie mleka zakażonych krów (woj. Olsztyńskie – 1974 r.) oraz mleka koziego (woj. Kieleckie – 1995 r., woj. Wrocławskie – 1996 r.)

- unikać dłuższego pobytu w rejonach występowania zakażonych kleszczy. W Powiatowych Stacjach Sanitarno - Epidemiologicznych prowadzone są rejestry zachorowań na kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, stąd można uzyskać wszelkie informacje dotyczące zagadnienia kleszczy i chorób z nimi związanych przed planowanym, dłuższym pobytem w interesującym nas miejscu Polski.

- stosować szczepienia ochronne przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowo –rdzeniowych i mózgu. Powinni zaszczepić się ludzie mający szczególnie częsty kontakt z lasem i innymi miejscami występowania pajęczaków tj. pracownicy rolnictwa i leśnictwa, myśliwi, wędkarze, zbieracze grzybów oraz innych owoców runa leśnego tj. jagody, ludzie spędzający dużo czasu na obszarach łąk i lasów, dzieci przebywające na obozach i koloniach w miejscach zalesionych. Szczepionka uodparnia na okres 3 lat.

Powyższe środki bezpieczeństwa nie wyeliminują całkowicie groźby zachorowań na choroby zakaźne przenoszone przez kleszcze, jednak w znacznym stopniu ją ograniczą.

Szanowni Państwo,

Mam zaszczyt powitać Państwa na stronie internetowej Powiatu Legionowskiego, zapraszając do wirtualnego i realnego odwiedzania naszej ziemi.

Główny atut Powiatu Legionowskiego stanowi Jezioro Zegrzyńskie, urokliwy akwen przyciągający co roku tysiące turystów. Nie brak tu także rozległych kompleksów leśnych, oraz wartych zobaczenia zabytków architektonicznych. Niemal na każdym kroku historia przenika naszą współczesność.

Powiat Legionowski charakteryzuje się wysoką ilością sprawnie działających, głównie rodzinnych przedsiębiorstw. Mieszkańcy kształtują wspólną rzeczywistość znajdując partnera we władzach samorządowych. Powiat prowadzi aktywną politykę rozwoju naszego regionu.

Mam nadzieję, że nasza strona będzie dla Państwa rodzajem przewodnika po miastach i gminach Powiatu. Serdecznie zapraszamy na gościnne tereny Powiatu Legionowskiego, gdzie spotkacie się Państwo z życzliwością władz samorządowych i mieszkańców. Wierzymy, że kto raz nas odwiedzi, będzie chciał tu wrócić.

Wszelkie sugestie związane z witryną internetową prosimy kierować do Wydziału Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego (e-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. ). Ewentualne uwagi będą dla nas cennymi wskazówkami, dzięki którym będziemy mogli stale podnosić jakość przekazu informacji i sprostać oczekiwaniom mieszkańców i gości Powiatu Legionowskiego.

Starosta Legionowski


BIAŁORUŚ Brasław

Rada Powiatu w Legionowie przyjęła w 2012 roku uchwałę w sprawie nawiązania przez Powiat Legionowski współpracy z Brasławskim Rejonowym Komitetem Wykonawczym. Miasto Brasław  znajduje się w obwodzie witebskim na północnym zachodzie Białorusi. Obwód graniczy z Litwą i Łotwą. Brasław dzieli od Mińska odległość około 240 km. Współdziałanie Powiatu Legionowskiego z włodarzami Brasławia stwarza podstawy do rozwoju wzajemnych kontaktów pomiędzy narodami. Aspekt społeczny, czyli umacnianie polskości w regionie, w którym około 20% ludności ma nadwiślańskie korzenie stanowi jeden z najważniejszych aspektów realizowanej współpracy. Umacnianie polskości w regionie jest prowadzone z Krajowym Stowarzyszeniem Brasławian, polskimi duchownymi oraz nauczycielami języka polskiego w lokalnych szkołach.

Jednym z efektów działań Starostwa na rzecz krzewienia narodowych tradycji na Białorusi jest przeprowadzona w lipcu 2011 roku zbiórka książek. Jej efektem było 3 tysiące książek, które trafiły do Polaków na Kresach. Od 3 lat na terenie Powiatu Legionowskiego gościmy młodzież z Białorusi, organizując wspólnie ze stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" letnie kolonie.

Oficjalna strona internetowa Brasławia
 


UKRAINA Łutugino (Obwód Ługański)

Powiat Legionowski nawiązał również współpracę z Łutugińską Administracją Rejonową Obwodu Ługańskiego. Miasto Łutugino położone jest w Obwodzie Ługańskim, który jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży we wschodniej części kraju i jest zamieszkiwane przez około 20 tysięcy mieszkańców. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu spożywczego.

Nawiązanie współpracy stwarza podstawy do rozwoju wzajemnych kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami z obu krajów, dla których strona ukraińska przeznaczyła 145 ha terenów pod inwestycje w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Agrogorod Ługańsk”. Ważnym celem współpracy jest również aspekt społeczny i umacnianie więzi pomiędzy społecznościami - poznanie historii, kultury i tradycji.

Oficjalna strona internetowa Obwodu Ługańskiego 
 


UKRAINA Kosów (Obwód Ivanofrankovski)

Powiat Legionowski w 2005 roku rozpoczął współpracę z małym miasteczkiem Kosów. Jest ono położone w górach, około 80 km od granicy z Rumunią. Według oficjalnych danych Kosów liczy około 8,3 tys mieszkańców. W miasteczku oraz jego okolicach powstało w ostatnich latach kilka ośrodków wypoczynkowych, prywatnych pensjonatów, które są bardzo dobrze wyposażone i przystosowane do przyjmowania gości z zagranicy.  Jest to region turystyczny o bogatych tradycjach rzemieślniczych. Znajduje się tam jedyny w Europie Państwowy Instytut Stosowanych i Dekoracyjnych Sztuk, gdzie powstają unikatowe, bo wykonane ręcznie i z naturalnych materiałów: liżniki, dywany, narzuty, ceramikę oraz inne wyroby.

Oficjalna witryna internetowa Kosowa


POLECAMY
         Dwumiesięcznik Informator Powiatu Legionowskiego

Otwarte Mistrzostwa Mazowsza
Samorządów w Piłce Nożnej

Piłkarska Liga
Powiatu
Legionowskiego

 

Oficjalny portal turystyczny regionu
Jeziora Zegrzyńskiego

   
Turystyczny Szlak Patriotyczny
Polski Walczącej

 
 

Informator
Powiatu Legionowskiego