Friday, 15th November
  A A A
WERSJA STANDARDOWA  PL  MAPA  PL EN DE RU

WYDARZENIA

November
M T W T F S S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najbliższe zaproszenia:

Zgłoś imprezę
AKTUALNOŚCIpowrót do listy

Dzień bez tytoniu

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Tegoroczne obchody odbywać się będą pod hasłem „Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych – fakty i wyzwania”.    


Hasło to zostało ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia, aby przygotować państwa członkowskie na wprowadzenie nowych, jednolitych, wystandaryzowanych opakowań wyrobów tytoniowych. Jednolite opakowania nie zawierają logo, kolorów, firmowych obrazków lub informacji reklamujących bądź promujących dany wyrób tytoniowy.


65 %  pudełka będzie pokryte tekstem i grafiką informującą o szkodliwości palenia tytoniu Zamiast pełnić funkcję narzędzia marketingowego branży tytoniowej, opakowania wyrobów tytoniowych staną się efektywnym i skutecznym nośnikiem informowania opinii publicznej
o zagrożeniach związanych z używaniem tytoniu. Aby ostrzeżenia zbyt szybko się nie „opatrzyły”, zostaną przygotowane różne wersje, pogrupowane w 3 zestawy, które będą zmieniać się co roku.


Istnieją dowody wskazujące, że jednym z najlepszych sposobów pogłębiania wiedzy społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z paleniem tytoniu jest wprowadzenie obowiązku umieszczania dużych ostrzeżeń obrazkowych z przodu i z tyłu opakowania. Przyciągają one uwagę znacznie skuteczniej i zapadają w świadomość głębiej niż same ostrzeżenia tekstowe.

 


W większości państw unijnych (także w Polsce), a także poza nią (w Macedonii,) obowiązują ciągle ostrzeżenia tekstowe nie przekraczające 30% przedniej i 40% tylnej części opakowania papierosów. W kilku krajach ostrzeżenia te są nieco większe, ale nie przekraczają 50% powierzchni opakowania papierosów. Tak jest np. w na Cyprze, w Finlandii, Irlandii, Luksemburgu i Malcie. Polska w latach 90. miała jedne z największych ostrzeżeń zdrowotnych na paczkach papierosów na świecie i stanowiła wzór do naśladowania dla krajów Unii Europejskiej i innych państw w Europie. Propozycja rozporządzenia wprowadzającego obrazkowe ostrzeżenia zdrowotne na paczkach papierosów z aktualnego katalogu Komisji Europejskiej nie została podpisana przez Ministra Zdrowia. Dzisiaj Polska należy do krajów, które w Europie nie tylko nie posiadają ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów, ale też w których ostrzeżenia tekstowe są najmniejsze.


20 maja minął wyznaczony przez Unię Europejską termin wdrożenia Dyrektywy, która wprowadza m.in. obowiązek stosowania ujednoliconych opakowań wyrobów tytoniowych. Prace Ministerstwa Zdrowia na dyrektywą zostały zakończone. Projektem ustawy zajmują się posłowie, prawdopodobnie do końca czerwca zostanie on przyjęty przez parlament.


Światowy Dzień bez Tytoniu ma również przypomnieć i wzmóc wysiłki na rzecz ograniczenia produkcji, sprzedaży i używania wyrobów tytoniowych oraz uświadomić o negatywnych następstwach palenia tytoniu.


Dym tytoniowy zawiera ponad 4 000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych. Nie ustalono żadnego bezpiecznego poziomu narażenia na dym, ani też nic nie wskazuje na to, aby dalsze badania naukowe miały go określić. Przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca, a każdy papieros kosztuje 11 minut życia! Palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. U palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia palców.


Palacze są szczególnie narażeni na:

- Choroby układu oddechowego – rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę.
- Choroby układu krążenia – chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty.
- Inne choroby: raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności.

 

publikuj:

POLECAMY
         Dwumiesięcznik Informator Powiatu Legionowskiego

Otwarte Mistrzostwa Mazowsza
Samorządów w Piłce Nożnej

Piłkarska Liga
Powiatu
Legionowskiego

 

Oficjalny portal turystyczny regionu
Jeziora Zegrzyńskiego

   
Turystyczny Szlak Patriotyczny
Polski Walczącej

 
 

Informator
Powiatu Legionowskiego