Понедельник, 03 Июнь
  A A A
WERSJA STANDARDOWA  PL  MAPA  PL EN DE RU

WYDARZENIA

June
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Najbliższe zaproszenia:

Zgłoś imprezę
AKTUALNOŚCIpowrót do listy

Mistrzowski Mazur po raz siódmy w Wieliszewie

175 par z 30 ośrodków tanecznych z całej Polski przyjechało do Wieliszewa rywalizować w XIV Konkursie i Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich MAZUR 2014.                        

Przez trzy dni (4-6 kwietnia) w miejscowej hali sportowej rozbrzmiewały polki, krakowiaki, oberki, mazury i kujawiaki. Po raz pierwszy, za sprawą realizowanej na żywo transmisji, Mazura mogli śledzić również internauci.

Według statystyk relację na stronie www.mazur.wieliszew.pl śledziło 13481 internautów (tyle pojedynczych adresów IP odnotowano w zestawieniu sumującym trzy dni) przy 24353 odsłonach. Materiał telewizyjny wyemitowała ponadto patronująca wydarzeniu TVP Warszawa.

Nad zmaganiami 350 zawodników czuwało 40 instruktorów, ponad 50 opiekunów oraz 8 sędziów: sędziowie eksperci Jan Łosakiewicz (sędzia główny), dr Ryszard Teperek , Hanna Chojnacka, Jarosław Wojciechowski, sędziowie konsultanci Małgorzata Łosakiewicz, Mariusz Krupiński, Krzysztof Szyszko oraz sędzia skrutiner Marek Wieremiejko. 186 uczestników Konkursu i Mistrzostw wzięło udział w sobotnich Ogólnopolskich Warsztatach Tanecznych: polskie tańce narodowe w turniejach tańca polskiego. W szóstej edycji warsztaty poprowadzili specjaliści ze stołecznych ośrodków: Anna Lewandowska (kat. II: polka, krakowiak), Norbert Późniewski (kat. III: oberek), Jan Łosakiewicz (kat. IV i V: mazur) i Agnieszka Nagnajewicz (kat. VI i VII: kujawiak).

W Mistrzostwach Polski dominowali tancerze z Warszawy (12 par w finałach i 4 tytułu mistrzowskie), Krakowa (4 pary w finałach i 1 tytuł mistrzowski), Malborka (3 pary w finałach i 1 tytuł mistrzowski), Nowej Rudy (1 para w finałach i 1 tytuł mistrzowski), Siemiatycz (5 par w finałach), Gdańska, Zamościa i Wieliszewa (po 3 pary finałowe pary) oraz Puław i Torunia (2 miejsca w finałach).

Jak na tle roztańczonej Polski wypadli gospodarze – członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”? Instruktorzy Ewa Miś-Krzemińska i Dariusz Skrzydlewski wystawili dwanaście par rywalizujących zarówno w konkursie (kategoria wiekowa 7-9 lat i kategorie B) jak i Mistrzostwach Polski (kat. A). W najmłodszej kategorii wystąpili Marcin Kańkowski i Zuzanna Szmyt, Kamil Kańkowski i Milena Ignaciuk, Julian Sawiński i Alicja Stawinoga oraz Kamil Szymański i Paulina Barabasz – ci ostatni osiągnęli finał kat. I plasując się na szóstym miejscu. W kategorii III B triumfowali Jakub Rembelski i Julia Kowalik. Poza nimi na parkiecie wystąpili Jakub Wojno i Dagmara Fronczek oraz Mikołaj Prokopowicz i Natalia Budniak. Do finału kat. IV B dotarli Adrian Klimkiewicz i Adrianna Zyska, zajmując w nim drugie miejsce. W Mistrzostwach Polski na cztery wieliszewskie pary, trzy znalazły się wśród najlepszych sześciu par Polski. W kat. II A Wiktor Jakóbczak i Alicja Bożek zajęli siódme miejsce, Radosław Wyszyński i Julia Leszczyńska szóste, zaś Bartosz Bisialski i Julia Szmyt pozycję piątą. Najwyżej z Wieliszewian uplasowali się Miłosz Rynkowski i Kamila Kuskowska, którzy w kat. IIIA wywalczyli czwarte miejsce w Polsce!

W przeprowadzonym w niedzielę konkursie kar mazurowych – widowiskowej rywalizacji polegającej na prezentowaniu układów tanecznych w wykonaniu czterech par z danego zespołu jednocześnie, w kat. 16-30 lat zwyciężyło karo mazurowe ZPiT Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” z Krakowa wyprzedzając kara mazurowe ZPiT „Małe Podlasie” z Siemiatycz i ZPiT Politechniki Warszawskiej.

W roli gospodarza wydarzenia wystąpił Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, który w przemówieniu otwierającym Mistrzostwa Polski podkreślił miejsce, jakie w polskiej kulturze zajmują tańce ludowe. Akcentując maestrię prezentowaną przez uczestników Mazura, przypomniał słowa słynnego naukowca Alberta Einsteina, porównującego tancerzy do boskich atletów oraz popularnego pisarza Paulo Coelho, który parkiet pod stopami tańczących uznał za miejsce święte. Wśród gości, którzy zaszczycili tegorocznego Mazura byli m.in. poseł Alicja Olechowska, minister Bożena Żelazowska z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Starosta Legionowski Jan Grabiec, przedstawiciele sponsorów w tym sponsora głównego – Zastępca Dyrektora Oddziału Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA Ewa Piasecka, radni gminni i powiatowi oraz honorowy obywatel gminy Jerzy Cieśliński. Poczynania najlepszych polskich tancerzy ludowych i organizację wieliszewskiego konkursu przez trzy dni śledził z uwagą i wielkim entuzjazmem gość specjalny z Macedonii – zaprzyjaźniony z wieliszewskimi „Promykami” Zdravko Jakimoski Banar, organizator międzynarodowych festiwali folklorystycznych i wieloletni tancerz, wokalista oraz popularyzator europejskiego folkloru.

Imprezę mistrzowskiej rangi podwarszawski Wieliszew – jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju, siedziba regionu centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS C.I.O.F.F obejmującego województwo mazowieckie – gościł po raz siódmy. Poza pokaźnym gronem sponsorów czempionat wsparli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, który ufundował puchary dla najmłodszych mistrzów kraju (a więc najlepszej pary w kat. II) oraz legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych - Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, zapraszając mistrzowską parę w kat. V na taneczne warsztaty do swojej siedziby.

Patronat nad imprezą sprawował również Powiat Legionowski.

 

fot. Mirosław Noworyta, Zmagania par tanecznych
 

publikuj:

POLECAMY
         Dwumiesięcznik Informator Powiatu Legionowskiego

Otwarte Mistrzostwa Mazowsza
Samorządów w Piłce Nożnej

Piłkarska Liga
Powiatu
Legionowskiego

 

Oficjalny portal turystyczny regionu
Jeziora Zegrzyńskiego

   
Turystyczny Szlak Patriotyczny
Polski Walczącej

 
 

Informator
Powiatu Legionowskiego