środa  22 maja
  A A A
WERSJA STANDARDOWA  PL  MAPA  PL EN DE RU

TELEADRESY


WYDARZENIA

Maj
PN WT ŚR CZ PT SO ND
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najbliższe zaproszenia:

Zgłoś imprezę
AKTUALNOŚCIpowrót do listy

17 lat Festiwalu

Festiwal Pieśni i Tańców Polskich w Wieliszewie od 17 lat – w wigilię Narodowego Święta Niepodległości – przypomina o naszej kulturalnej i ludowej spuściźnie, prezentując tańce i pieśni ludowe z poszczególnych regionów etnograficznych kraju. Wydarzenie objął swoim patronatem starosta legionowski Robert Wróbel.



Tegoroczna edycja, która będzie miała miejsce 10 listopada br., wykracza poza granice Polski i zapowiada się wyjątkowo, po raz pierwszy bowiem przed festiwalową publicznością zaprezentuje się zespół polonijny – Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna (rejon wileński, Litwa). Tradycyjnie region Mazowsza reprezentować będą gospodarze – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa. W programie również koncert Kapeli Dorosza, kultywującej tradycje muzyczne Mazowsza oraz stoiska twórców ludowych oferujące bezpłatne warsztaty rękodzieła. Wydarzenie zainauguruje gminne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które potrwają przez okrągły rok – od listopada 2017 do listopada 2018 r.

 


Organizowany od roku 2001 w Wieliszewie Festiwal ma formułę przeglądu, do którego corocznie zapraszane są zespoły pieśni tańca ludowego reprezentujące określony region etnograficzny na mapie współczesnej i historycznej Polski. Obchody niepodległościowe wydają się być idealną okazją do prezentacji tych elementów narodowej tożsamości, z których jesteśmy niepodważalnie i niepodzielnie dumni.

W szesnastoletniej historii Festiwal gościł 25 zespołów pieśni i tańca z niemal wszystkich regionów etnograficznych kraju: Ludowy Zespół Artystyczny SEROCK (dwukrotnie), Ludowy Zespół Dziecięcy NIEPORĘCAK, ZPiT WYSZKÓW (trzykrotnie), Ludowy Zespół Artystyczny SGGW PROMNI im. Zofii Solarzowej, ZPiT MAŁA WARSZAWIANKA, ZPiT UW WARSZAWIANKA (pięciokrotnie), ZTL KOŚCIELEC, Regionalny Zespół BARTUSIA OBROCHTY z Zakopanego, Zespół BIAŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca, ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze, KUŹNIA ARTYSTYCZNA Wilanów, ZPiT KOŚCIERZYNA, Kaszubski Zespół Folklorystyczny KREBANE z Brus, ZPiT MALBORK, ZPiT KURPIE Ostrołęka, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny CEPELIA POZNAŃ, ZPiT ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca, ZPiT SOKOŁOWIANIE z Sokołowa Podlaskiego, ZPiT GRAJEWIANIE, ZPiT MŁODY TORUŃ, ZPiT POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ, ZPiT UJ SŁOWIANKI z Krakowa oraz gospodarzy: ZTL PROMYKI Wieliszew i Gminny Chór MARZENIE.

W roku 2014 wydarzenie wpisano w kalendarz obchodów Roku Kolberga. W związku z jego „niepodległościowym” charakterem jest okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym w pracy i działalności społecznej oraz stypendiów artystycznych i nagród w konkursach kulturalnych i sportowych. Tegoroczną jego edycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Organizatorzy: Gmina Wieliszew / Ośrodek Kultury w Wieliszewie / ZTL Promyki, Powiat Legionowski, Samorząd Województwa Mazowieckiego


 

publikuj:

POLECAMY
         Dwumiesięcznik Informator Powiatu Legionowskiego

Otwarte Mistrzostwa Mazowsza
Samorządów w Piłce Nożnej

Piłkarska Liga
Powiatu
Legionowskiego

 

Oficjalny portal turystyczny regionu
Jeziora Zegrzyńskiego

   
Turystyczny Szlak Patriotyczny
Polski Walczącej

 
 

Informator
Powiatu Legionowskiego